_

Pärnu uues bussijaamas on Eesti juubeliaastaks kujundatud Pärnumaa tegusaid ettevõtteid tutvustav näituseruum.

Idee ja teostus Vaas&Vaas koostöös Lahendaarium,
Pärnu Linnavalitsus ja Pärnumaa Ühistranspordikeskus.

_-_-_-_-_-_-_-_

Pärnus on alati elanud töökad inimesed ning viimasel sajal aastal on siin tegutsenud kümned edukad vabrikud, tehased ja ettevõtted. Pärnus asusid oma aja moodsaim püüliveski ja leivatehas Cibus (1914). Linna vanim metallitööstus alustas tööd 1877. aastal ja nende valmistatud kaks laternaposti on tänaseni bussijaamas püsti. Siinne supelasutus võttis esimesed külastajad vastu 1838. aastal ja nii sai alguse legendaarne Pärnu kuurort, kus suvel pakuti sooje mereveevanne ning ”külmade” meresupluste võimalust. Talvel tegutses supelasutus saunana. Eesti Vabariigi algusaastail asus Pärnus kalakonservitööstus Dessert, samuti õlletehas, mis just Vabariigi loomise aastal hakkas tootma karastusjooke. Nõukogude ajal tõid Pärnule tuntust masinatehas, linatehas, piimakombinaat, lihakombinaat. Viisnurga suusavabrik Visu tegutses linnas 65 aastat ja oli aastakümneid Pärnu suurim tööandja.

Pärnu ettevõtete showroomi idee aluseks on eestlaste põhiväärtused: saun, pesemine, magamine, pidutsemine ja toit.

Sauna on Eestis au sees peetud igal ajal: juba vanad eestlased armastasid öelda, et saunaleil on parem kui soe sai. Täna võib Pärnu spaadest leida 36 erinevat sauna. Iga sauna südameks peetakse korralikku saunaahju. Eesti üks tuntumaid puuküttega saunaahjude valmistajaid on Skamet.

Kõike saunas tarvilikku alates ehitusmaterjalist kuni seebi ja kasevihani pakub Pärnu Saunapood.

Kvaliteetset põhjamaises stiilis puitmööblit toodab Skano, 1945. aastal loodud riikliku Pärnumaa Tööstuskombinaadi ja hiljem Viisnurga nime kandnud ettevõtte väärikas järeltulija.

Pärnu jalatsivabriku mantlipärija Pomar valmistab kvaliteetseid ja mugavaid jalatseid põhiliselt välisturule.

Äsja uude tehasesse kolinud Trimtex toodab ilmastikukindlaid ja kehasõbralikke spordi-rõivaid. Ettevõtte peakontor asub Norras ning toodangut müüakse peamiselt välisriikides.

Mitmel aastal Pärnumaa eduka ettevõtte tunnustuse pälvinud Vecta Design on ainus professionaalne pinglagede tootja Baltikumis. Enamik toodangust läheb eksporti.

Libatse pereettevõte Woodbright pakub tuuleküünlaid keskkonnasõbralikkust ja elavat tuld väärtustavale kliendile.

Kallekorvide valmistamise taga on väike ja tubli tiim, kes loob kvaliteetseid vineerist painutatud ning laastudest punutud kodusisustustooteid.

Noore pereettevõtte Magrada põnev nimi tähendab katalaani keeles “mulle meeldib“. Nende seebid, kehahooldus- ja spatooted on loodud Eestimaal, mille suurim rikkus on puhas loodus.

Pärnu suurim tööandja ja edukas eksportija on kahtlemata unevabrik Wendre, kelle pehmeid patju, sooje tekke ja mugavaid madratseid kiidetakse miljonites kodudes üle maailma.

Linna kõige rahvarohkem muusikafestival Weekend tõi 2017. aastal linna 75 000 külalist ning maailmakuulsad esinejad Avicii, Martin Garrix, Tiësto ja paljud teised.

Pernauer käsitööõlu on sündinud Pärnu ettevõtjate tegutsemise tulemusena, kelle eesmärk on taastada kohalik õlletootmine. Õlut tehakse parimast Pärnu veest.

Estonia Spa juured ulatuvad aastasse 1890, kui Pärnus avati esimene ravikuurort. Aastast 1947 kandis tänane Estonia Spa nime Sanatoorium nr 1. Kõik Pärnu sanatooriumid said 1967. aastal numbrite asemel nimed ning esindussanatoorium nr 1 ristiti Estoniaks. Pärnu võib uhkelt end spaa-pealinnaks pidada!

Suur tänu Baltecole ja FEB-le imeilusa AZUR vanni eest ning Viramile puidust tuletõkke ukse eest:)

Parnu_Bussijaam_foto_Kati-Vaas_9535  Parnu_Bussijaam_foto_Kati-Vaas_9514

Parnu_Bussijaam_foto_Kati-Vaas_9529  Parnu_Bussijaam_foto_Kati-Vaas_9551   Parnu_Bussijaam_foto_Kati-Vaas_9525  Parnu_Bussijaam_foto_Kati-Vaas_9485    Parnu_Bussijaam_foto_Kati-Vaas_9425  Parnu_Bussijaam_foto_Kati-Vaas_9457  Parnu_Bussijaam_foto_Kati-Vaas_9441 Parnu_Bussijaam_foto_Kati-Vaas_9470  Parnu_Bussijaam_foto_Kati-Vaas_9375